Full 1

Zadbaj o siebie

Twoje zdrowie w naszych rękach

Full 2

Nie czekaj do ostatniej chwili

Wspólnie wyleczymy Twoje dolegliwości bólowe

Full 3

Gabinet VERTEBRA

Wykwalifikowany fizjoterapeuta
& osteopata

previous arrow
next arrow

Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta Tarnowskie Góry

Pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapii

Pierwsza wizyta zawsze wiąże się z pewną dozą niepewności, stresu oraz zakłopotania. Na szczęście szybko okazuje się, że wszystko przebiega sprawnie, komfortowo oraz wszystkie czynności wykonywane są za obopólną zgodą. Jak zazwyczaj wygląda przebieg całej wizyty terapeutycznej?

Wywiad z pacjentem i badanie funkcjonalne

Na początku prosimy o przedstawienie pokrótce największego problemu, z którym do nas się zgłosiłeś. Warto tutaj wspomnieć, kiedy problem się pojawił, czy wystąpił jakiś uraz oraz czy w przeszłości miewał podobne problemy. W trakcie wywiadu medycznego mogą pojawić się dokładniejsze pytania, które będą dotyczyły konkretnie danego przypadku. Bardzo ważne są również wszystkie operacje, zabiegi chirurgiczne wykonane w przeszłości, które często mogą stanowić źródło lub istotną część problemu. Niezwykle istotne są wszystkie choroby współistniejące takie, jak np. cukrzyca, anemia itd. Warto również poinformować fizjoterapeutę, jakie leki są zażywane na stałe, które ku zdziwieniu często powodują znaczne problemy zdrowotne. 

Następnie wykonywane jest badanie funkcjonalne. Polega ono na badaniu dotykiem ciała Pacjenta. Ma to na celu zlokalizować główne rejony problematyczne, które wymagają leczenia w pierwszej kolejności. Badanie przeprowadza się najpierw w pozycji stojącej, a następnie po ułożeniu na plecy. Fizjoterapeuta zawsze stara się dopytać o możliwe powiązania danego rejonu z problemami, które aktualnie istnieją. Wykonywane są również specyficzne testy diagnostyczne, w celu sprecyzowania diagnozy.

Terapia fizjoterapeutyczna - na czym polega?

Kolejnym etapem jest sama terapia, która najczęściej odbywa się w ułożeniu na plecach. Pacjent nie musi wykonywać żadnych czynności, dopóki nie zostanie poproszony o to przy konkretnych technikach leczniczych. Czas trwania terapii oraz zastosowane metody lecznicze są dla każdego przypadku indywidualne, w zależności od problemu. Zazwyczaj wprowadzenie odpowiedniego bodźca do organizmu wymaganego do zdrowienia trwa około 30-40 minut. 

Na koniec terapeuta mówi o zaleceniach, czyli o tym, co należy robić w codziennym życiu, aby problem się zmniejszył lub całkowicie wyeliminował. Często jest to bardzo istotna część całego procesu zdrowienia. Nadrzędnym celem terapii jest uświadomienie chorego, w czym tkwi problem i co powinno się zmienić aby w przyszłości nie pojawiała się podobna dysfunkcja.

Jak ubrać się na wizytę?

W trakcie wizyty, możesz zostać poproszony, np. o zdjęcie koszulki lub spodni w celu oceny sylwetki oraz lepszego dostępu do miejsc chorobowych. Jeśli nie czujesz się komfortowo w takiej sytuacji, to bardzo dobrze sprawdzi się założenie luźniejszych ubrań, typu elastyczne sportowe, aby nie krępowały ruchów. Wizyta w gabinecie, przebiega w atmosferze dobrowolności oraz jak największego komfortu psychicznego.

Co przygotować na pierwszą wizytę?

Na pierwsze spotkanie najlepiej przyjść przynajmniej 1,5 - 2 h po posiłku. Warto zabrać ze sobą całą dotychczasową dokumentację medyczna. Mogą to być, np. wyniki badań krwi, wyniki MRI, TK oraz RTG. Ważne jest również elastyczne ubranie, w którym będziesz czuć się komfortowo. Niezwykle pomocne jest pozytywne nastawienie oraz uwzględnienie zapasu czasu okolicy terapii, aby nie być w tzw. biegu, tylko móc się skupić na rozwiązaniu problemu.