Full 1

Zadbaj o siebie

Twoje zdrowie w naszych rękach

Full 2

Nie czekaj do ostatniej chwili

Wspólnie wyleczymy Twoje dolegliwości bólowe

Full 3

Gabinet VERTEBRA

Wykwalifikowany fizjoterapeuta
& osteopata

previous arrow
next arrow

Gula w gardle

Gula w gardle - przyczyny i objawy

Uczucie guli w gardle - czym jest?

Uczucie “guli w gardle”, jest jednym z najczęstszych problemów, które dotyka kobiet. Coraz więcej pacjentów zgłasza się do nas z tym problemem, co obrazuje skalę rozwoju dolegliwości.

Do najczęstszych objawów, z którymi zgłaszają się do nas Pacjenci zaliczyć można: • problemy z przełykaniem, • uczucie zalegania w gardle, • ciągła potrzeba odchrząkiwania, • podrażnienie rejonu gardłowego.

Dolegliwości te, często mogą mieć kilka różnych przyczyn. Dosyć istotny jest aspekt psychosomatyczny, który wiąże się często z blokadą w wyrażaniu własnego zdania. Może to wynikać również z niemożności dacia ujścia emocjom poprzez płacz, który zostaje zahamowany i niejako uwięziony w gardle.

Bardzo często taki scenariusz wiąże się z sytuacją rodzinną, traumami, jak i również sytuacjami konfliktowymi. W takich przypadkach, bardzo istotne jest wsparcie osteopatyczne polegające na uwalnianiu napięć rejonu szyi oraz klatki piersiowej. Ważna jest też praca samego pacjenta, który musi popracować nad swoimi emocjami, tak abyśmy wspólnie mogli osiągnąć długofalowy efekt.

Gula w gardle, a refluks

Kolejnym ważnym czynnikiem jest problem przełykowo-żołądkowy zwany refluksem. Cofanie się treści pokarmowej, uczucie palenia w przełyku, nieprzyjemne odbijania oraz problemy z kwasowością rejonu żołądka, mają swoje odbicie na rejonie gardła. Częste drażnienie rejonu przełyku poprzez wymienione dolegliwości, może dawać efekt stanu zapalnego oraz zjawiska gulki w gardle. Jeśli przyczyną jest problem żołądkowy, bardzo często towarzyszy mu charakterystyczny nalot na języku, który pojawia się przy problemach trawiennych.

Należy również pamiętać o kwestiach związanych z zaburzeniami pracy tarczycy. Choroba Hashimoto związana z niedoczynnością, lub problem z nadczynnością tarczycy, bardzo często odbijają się na strukturach szyi, poprzez ich bliskie sąsiedztwo oraz powiązania anatomiczne i unerwieniowe. Sama praca tarczycy może być zaburzona również z kilku różnych powodów, przy czym efektem towarzyszącym bardzo często jest nieprzyjemne zaleganie w gardle.

Rak gardła i gula w gardle - z czym to się wiąże?

Z doświadczenia gabinetowego wynika również, że przypadłość głównie kobieca zwana “wdowim garbem”, może się wiązać właśnie z rejonem tarczycy oraz jego zmianami.

Rak gardła jest najpoważniejszym z omawianych przypadków. Niestety może wynikać z czynników, takich jak refluks oraz czynniki psychosomatyczne. Oprócz tego bardzo istotne są wszystkie rodzaje wdychanych oparów, np. opary farby, rozpuszczalników oraz palenie tytoniu. Tego typu czynniki mogą stanowić ważny element wywołujący problemy nowotworowe rejonu gardła i płuc.

Masz z tym problem? Umów się na wizytę!

Skontaktuj się z nami