Full 1

Zadbaj o siebie

Twoje zdrowie w naszych rękach

Full 2

Nie czekaj do ostatniej chwili

Wspólnie wyleczymy Twoje dolegliwości bólowe

Full 3

Gabinet VERTEBRA

Wykwalifikowany fizjoterapeuta
& osteopata

previous arrow
next arrow

Ból pleców w środkowej części

Ból w środkowej części pleców

Ból pleców w środkowej części - przyczyny bólu

Dolegliwości bólowe kręgosłupa piersiowego są bardzo częstym problemem, występującym u ludzi pracujących przede wszystkim w pozycji siedzącej. Dotyczy to pracowników biurowych lub osób spędzających sporo czasu w samochodach. Środkowa część pleców gdy poddawana jest długotrwałej złej pozycji oraz przeciążeniom po czasie może zacząć dawać pewne objawy dysfunkcji. Niemniej jednak obolałość między łopatkami, bóle pod łopatką lub bóle okolicy łopatki, nie zawsze muszą wynikać ze złej pozycji.

Obszar kręgosłupa piersiowego, odpowiada na unerwienie wszystkich narządów wewnętrznych, w tym głowy oraz kończyn dolnych oraz górnych. Dla przykładu, górna część pleców, bardzo mocno koreluje ze wszystkimi dysfunkcjami związanymi z płucami oraz sercem. Oprócz tego unerwienie serca, pokrywa się z unerwieniem rąk, przez co osoby cierpiące na problemy mięśnia sercowego, bardzo często mają zastanawiające bóle oraz drętwienia/mrowienia obu lub szczególnie lewej ręki.

Czy dieta ma wpływ na ból pleców?

Kolejny powód mający wpływ na nasze samopoczucie, to zła dieta. Niestety bardzo częsta u pracowników biurowych, gdzie przeważa jedzenie szybkich, niskich jakościowo posiłków, wpływa po czasie na pracę całego układu pokarmowego. Źle pracujący żołądek, wątroba, jelita - mogą wywoływać bóle rejonu międzyłopatkowego - skąd są unerwione. Powszechna opinia, która mówi o tym, że promieniujące bóle od narządów są jednymi z najczęstszych dolegliwości środkowej części kręgosłupa - nie jest do końca prawdziwa. Co więcej bóle szyi, ramion, a także okolicy lędźwi, drętwienia rąk, również mogą być wywołane dysfunkcją narządową. W obecnych czasach problem pod postacią jelita drażliwego, może być kombinacją dysfunkcji narządowej i złej diety. To również po czasie może mieć swoje odzwierciedlenie pod postacią bólu środkowej części pleców. Oprócz tego stres w tej jednostce chorobowej jest niestety także jednym z głównych winowajców.

Idąc dalej, aktualny okres zimowy obfituje w choroby płucne. Od przeziębień, grypy lub innych infekcji wirusowych aż do astmy, POCHP lub innych przewlekłych chorób. Wszystkie te choroby mogą powodować problemy z płucami, które jak już wiemy z wcześniejszej części artykułu unerwione są oraz na sztywno mechanicznie przytwierdzone poprzez mechanizmy wieszadłowe do górnego kręgosłupa piersiowego, a dolnego szyjnego. Popularne bóle okolicy "wdowiego garbu", w tym również mrowienia/drętwienia rąk mogą być mocno powiązane z narządami.

Przemieszczający się ból pleców

Ból pleców jest dysfunkcją, na którą niestety pracuje się latami i często w celu poprawy komfortu życia potrzebne są zmiany w codziennym funkcjonowaniu. U pracowników np. biurowych trafiających do gabinetu, jednymi z pierwszych rzeczy, które trzeba wdrożyć są: codzienny spacer - np. 30 minutowy, oraz zwrócenie uwagi na jakość jedzenia. Jak mówi stare powiedzenie - "Jesteś tym co jesz" i w tej sytuacji jest jak najbardziej trafne. Wszelkie środki przeciwbólowe niestety jedynie maskują problem oraz nieleczone odpowiednio z czasem mogą powodować szereg innych dolegliwości, takich jak:

  • problemy z wypróżnianiem (biegunki, wzdęcia, zaparcia),
  • ból wędrujący, przemieszczający się,
  • problemy ze snem,
  • wybudzanie w nocy,
  • potrzeba "rozruszania się" rano po przebudzeniu, aby normalnie funkcjonować.

Bardzo charakterystyczne przy problemach trzewnych (wisceralnych) są bóle wędrujące. Dzisiaj boli pod lewą łopatką, a jutro ból pojawia się pod prawą łopatką. Tak samo może boleć jednego dnia góra partia pleców, a drugiego dnia rejon środka pleców. Najczęstszy również jest problem z dokładnym zlokalizowaniem bolesnego miejsca, ponieważ sprawia wrażenie pewnego obszaru, niespecyficznego punktu.

Większość dolegliwości opisanych w artykule, to problemy z którymi Pacjenci na co dzień trafiają do naszego gabinetu. Przy współpracy oraz zmianie pewnych nawyków dnia codziennego, możliwa jest znaczna poprawa komfortu życia lub całkowite wyeliminowanie problemu. Niestety często jest to proces długotrwały, które potrafi zniechęcić, ponieważ dla przykładu dysfunkcja żołądka, może być leczona około roku, zanim będzie można uznać wyzdrowienie.

Sprawdź, co leczymy w naszym gabinecie

Gabinet Fizjoterapii i Osteopatii