Full 1

Zadbaj o siebie

Twoje zdrowie w naszych rękach

Full 2

Nie czekaj do ostatniej chwili

Wspólnie wyleczymy Twoje dolegliwości bólowe

Full 3

Gabinet VERTEBRA

Wykwalifikowany fizjoterapeuta
& osteopata

previous arrow
next arrow

Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny, leczenie, zabiegi i ćwiczenia

Bóle odcinka lędźwiowego - jak temu zaradzić

Gdzie znajduje się odcinek lędźwiowy?

Problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa są jednymi z najczęściej występujących dolegliwości bólowych. Poprzez odcinek lędźwiowy, rozumiemy część kręgosłupa znajdującą się pomiędzy rejonem kości krzyżowej, a poniżej rejonu ostatnich żeber i klatki piersiowej.

Bóle odcinka lędźwiowego - kogo dotyczą?

Co ciekawe, z doświadczenia gabinetowego wynika, że najbardziej narażeni na tego rodzaju bóle są pacjenci, wykonujący głównie prace biurowe/siedzące. Długotrwała pozycja siedząca prowadzi do przyspieszenia procesu powstawania zmian zwyrodnieniowych, osteofitów oraz różnych dysfunkcji krążków międzykręgowych. Dodatkowo nieprawidłowa dieta bogata w cukry i tłuszcze również, przyczynia się do całego zjawiska - w większym stopniu, niż mogłoby się wydawać!

Najczęstsze dyskopatie kręgosłupa występują właśnie w rejonie dolnego odcinka lędźwi, co także pokrywa się z bolesnym rejonem. Przy problemach typowo z niewydolnym dyskiem międzykręgowym, częstym objawem są bóle po przebudzeniu, które jednak da się “rozchodzić”, lecz problem powraca kolejnego poranka.

W bólach tego rodzaju, operacja jest ostatecznością, która jest na szczęście niezwykle rzadko potrzebna. Problem da się zlikwidować poprzez odpowiednio dobraną terapię osteopatyczną, zwiększoną ilość ruchu oraz zmiany w sposobie odżywiania.

Jak możemy sami sobie pomóc?

Przede wszystkim najważniejsza jest profilaktyka, a co za tym idzie systematyczne spacery, pływanie, rozciąganie itd. Jeśli chodzi o odżywianie to większość problemów można wyeliminować, wykluczając z diety:
  • nabiał,
  • produkty zbożowe,
  • oraz cukry proste (słodycze).
Oprócz tego warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Ogólnie przyjmuje się około 30 ml/kg masy ciała.

Jeśli ból już nam dokucza, to możemy zastosować pozycje ciała, które mają za zadanie nieco odciążyć oraz rozluźnić rejon lędźwi, np. leżenie z krzesłem podłożonym pod nogi, aby uzyskać kąt 90 stopni, czy przyciąganie nóg do klatki piersiowej.

W sytuacji kiedy dopadnie nas już ból, to jest to problem nieco innej natury, którego najczęściej nie da się “rozćwiczyć”. Jeśli mamy złamaną kość, to rozwiązaniem również nie jest chodzenie na niej jak najwięcej. Wtedy musimy stworzyć odpowiednie warunki do regeneracji uszkodzenia, którym jest dyskopatia i związane z nią dolegliwości bólowe.

Częściowo przepis na sukces został zawarty w poście. Natomiast, jeśli organizm nie radzi sobie z wydajną regeneracją, to bardzo często rozwiązaniem okazuje się terapia gabinetowa. To ona w 99 % przypadków dyskopatii jest wystarczająca, aby poprawić komfort życia.

Osteopatia - lekiem na wszystko

Sprawdź więcej