Full 1

Zadbaj o siebie

Twoje zdrowie w naszych rękach

Full 2

Nie czekaj do ostatniej chwili

Wspólnie wyleczymy Twoje dolegliwości bólowe

Full 3

Gabinet VERTEBRA

Wykwalifikowany fizjoterapeuta
& osteopata

previous arrow
next arrow

Ból pośladka – najczęstsze przyczyny

Ból pośladka - przyczyny

Jakie są przyczyny bólu pośladka?

Bóle w rejonie pośladka jednostronnie lub obustronnie są bardzo częstym problemem, z którym przychodzą Pacjenci do gabinetu. Osoby, z którymi pracowałem skarżyły się na bóle ciągnące do nóg, a nawet do stóp. Oprócz tego spotykane były również bóle kręgosłupa lędźwiowego lub ciągnięcia do pachwin.

Kogo najczęściej dotyka ten problem? Osób pracujących za biurkiem, w samochodzie lub wykonujących czynności w statycznych pozycjach. Wszystkie prace, które wymagają lub wymuszają od nas długiego siedzenia, powodują dysfunkcje pod postacią zmiany chemizmu tkankowego, sklejeń czy podrażnień w rejonie pośladków.

Ból mięśni pośladkowych

Przyczynami problemów, zaczynając od stosunkowo najmniej inwazyjnych są zmiany przeciążeniowe w rejonie tzw. powięzi pośladkowej. Jest to błona, która pokrywa mięśnie rejonu pośladka oraz łączy się z mięśniami biegnącymi ku górze ciała jak i ku dołowi. Poprzez np. długotrwałe siedzenie, złe odżywianie, bardzo małe ilości pitej wody może dochodzić do pewnych zmian chemicznych w tkankach organizmu oraz co za tym idzie zaburzeń prawidłowego działania wyżej wymienionych struktur.

Może również dochodzić do “sklejeń” i “zagęszczeń” powięziowych. Jeśli przyczyna dysfunkcji nie zostanie usunięta i zaburzenia tego typu trwają dłuższy czas, to receptory bólowe zostają podrażnione. To wszystko ostatecznie może skutkować różnymi, nieprzyjemnymi dolegliwościami, które pochodzą z rejonu pośladka. Leczenie polega głównie w tym momencie na poprawie tzw. chemizmu tkankowego oraz jeśli trzeba uwolnieniu restrykcyjnych tkanek.

Wśród przyczyn mogących wpływać na rozwój dysfunkcji w obrębie pośladka można zaliczyć kwestie ginekologiczne i jelitowe. Przy zaburzeniach pracy jelit takich jak, np. w szczególności zaparcia, biegunki narządy mogą rzutować ból do rejonu stawów krzyżowo-biodrowych jak i stricte do pośladka, a nawet pachwiny. Jeśli nie występują dodatkowe kwestie, które wymagają wykonania np. kolonoskopii, leczenie zazwyczaj również przebiega sprawnie.

Ból pośladka u kobiet i rwa pośladkowa

Jeśli chodzi o sprawy ginekologiczne, to tutaj nieco więcej uwagi trzeba poświęcić, aby sprawdzić rejon macicy oraz jajników. Często, jeśli Pacjentka zgłasza problemy bólowe rejonu pachwiny, kości krzyżowej lub pośladka, a w badaniu klinicznym okaże się, że rejon ginekologii nie funkcjonuje prawidłowo, to również wymagana jest konsultacja ginekologiczna i zbadanie kompleksowo rejonu miednicy.

Co więcej, bardzo często tzw. rwy kulszowe, rwy pośladkowe, bóle krzyża, bóle kości guzicznej są silnie związane z wyżej wymienionymi problemami. Ze względu na lokalizację nerwu kulszowego, który przechodzi przez rejon pośladkowy, często może być również w tym momencie drażniony, a co za tym idzie dawać objawy ciągnięcia do kończyny, bólu punktowego, bólu rozlanego, promieniowania nawet do kręgosłupa.

Z doświadczenia gabinetowego wynika, iż większość tego typu problemów udaje się znacznie zmniejszyć lub całkiem wyeliminować. Przy konsultacji zawsze staramy się ustalić z Pacjentem kolejne kroki lub wskazówki, co robić aby w przyszłości nie było nawrotów dolegliwości. Jak już wspominałem - sposób odżywiania i codzienna aktywność fizyczna są w tym przypadku kluczowe.

Sprawdź pozostałe wpisy!

Blog osteopata