Full 1

Zadbaj o siebie

Twoje zdrowie w naszych rękach

Full 2

Nie czekaj do ostatniej chwili

Wspólnie wyleczymy Twoje dolegliwości bólowe

Full 3

Gabinet VERTEBRA

Wykwalifikowany fizjoterapeuta
& osteopata

previous arrow
next arrow

Ból kręgosłupa – objaw przewlekłego stresu

Jak radzić sobie z przewlekłym stresem i bólem kręgosłupa

Psychosomatyczne bóle kręgosłupa

Wielu moich Pacjentów zmaga się z problemami np. przewlekłych biegunek, bólów żołądka, bólów głowy trwających od kilku lat. Pacjenci ci, w drodze do zdrowia, skorzystało już z konsultacji specjalistycznych, wykonywało dokładną diagnostykę, natomiast wyniki badań nie wskazywały żadnych patologii, które można poddać leczeniu farmakologicznemu czy operacyjnemu. Pacjenci nie otrzymali pomocy, ponieważ fizycznie według wyników badań są zdrowi, ale niestety ból występuje. Ból nieznanego pochodzenia. Brzmi znajomo? Są to wszelkie poszlaki, mogące świadczyć o obecności dolegliwości na tle psychosomatycznym (emocjonalnym).

Emocje a ból pleców

Na stan naszego ciała, wpływa w znacznym stopniu otaczające nas środowisko. Co więcej, często są to rzeczy, które pozornie wydają się błahe, lecz w ostatecznym rozrachunku ogromnie na nas oddziałują. Dla przykładu, codzienne stresy w pracy, mobbing, śmierć kogoś bliskiego, nagłe nieprzewidziane zdarzenia, stare traumy z przeszłości - np. z okresu dziecięcego, toksyczny związek - wszystkie tego typu wpływy zawsze zostawiają swój ślad. Często traumy wpływają na konkretny rejon organizmu, powodując tzw. zaburzenia psychosomatyczne.

Emocje, wbrew powszechnej opinii są dla nas jako istot ludzkie - niezwykle ważne. Niewyrażane emocje z biegiem czasu mogą mieć ujście pod postacią pojawiających się sztywności, bólu, przewlekłego zmęczenia itp. Dla przykładu, gdy coś nas denerwuje, ale tłumimy w sobie ten gniew, nie dając mu drogi ujścia - to jest to prosta droga do pogorszenia stanu zdrowia. Gniew i złość oraz przewlekły stres bardzo mocno wpływają na pracę wątroby, wpływając na funkcjonowanie układu pokarmowego, a co za tym idzie na ogólne złe samopoczucie. Żołądek - bardzo mocno wpływają na niego stany lękowe oraz strach. Kto z nas nie miał ból brzucha, lub rewolucje  żołądkowe w obliczu zbliżającego się egzaminu czy ważnego wydarzenia?Każdy narząd reaguje na różne emocje. Co za tym idzie, jeśli narząd zaczyna pracować źle, to po pewnym czasie zaczyna gorzej funkcjonować cały rejon wokół np. wątroby. Wyróżnia się tzw. strefy rzutowania dolegliwości bólowych ze źle funkcjonujących organów, dla przykładu wątroba - rzutuje ból na rejon międzyłopatkowy, prawego barku, prawej strony szyi oraz głowy. Dlatego często trafiają do gabinetu Pacjenci, którzy zmagają się z problemem od lat 10 i nikt nie potrafi im pomóc. Po badaniu okazuje się, iż cały czas problem był w zupełnie innym rejonie. Niezwykle popularne bóle kręgosłupa piersiowego - to najczęściej problem narządowy. Poprzez swoją budowę anatomiczną, niemal niemożliwe jest, aby dolegliwości bólowe kręgosłupa piersiowego były wywoływane przez dyskopatię lub przepuklinę.

Jak możemy rozpoznać, kiedy ból jest pochodzenia emocjonalnego, psychofizycznego?

Jest to niezwykle trudne, przede wszystkim niezbędna jest diagnostyka laboratoryjna/obrazowa w celu wykluczenia poważniejszych schorzeń. Następnie jeśli badania niczego nie wykazały, wskazówką powinna być zależność, pomiędzy stresującym wydarzeniem, a dolegliwościami. Kiedy zbliża się czas wyjścia np. do stresującej pracy, a jednocześnie zaczynamy czuć się gorzej, jelita odmawiają posłuszeństwa, nie możemy spać w nocy - są to objawy typowo psychosomatyczne.

Stres jest powszechnym zjawiskiem, na który nieustannie jesteśmy narażeni. Stres może być wywołany bodźcami pochodzącymi z otaczającego nas świata. Natłok negatywnych informacji, presja osiągnięć, kłótliwy sąsiad, problemy finansowe - są to rzeczy, z którymi ciężko nam sobie poradzić, a nasze ciało nie zawsze posiada wystarczające siły do neutralizacji negatywnych efektów, zwłaszcza w sytuacji ignorowanych, długotrwałych stresów, gdy w ciele długi czas utrzymuje się wysoki poziom kortyzolu (hormonu stresu). Zawały serca, choroby wrzodowe są to plagi naszych czasów. Oprócz tego, tzw. choroby cywilizacyjne. Niestety za tym wszystkim stoi powszechny stres.

Czy osteopatia pomoże w walce z przewlekłym stresem?

W pracy gabinetowej z Pacjentami, u których ewidentnie przyczyną jest problem psychofizyczny, pracuje się niezwykle trudno. Trudność wynika z faktu, że bardzo często jest potrzebna zmiana w codziennym funkcjonowaniu oraz środowisku - aby całkowicie wyzdrowieć. Nie każdy Pacjent jest gotowy do takich zmian w swoim życiu i jeśli nie pozbędziemy się źródła problemu tak, problemy pomimo opracowania, mogą powracać. W takich sytuacjach zalecana jest konsultacja z psychologiem oraz dietetykiem. Dopiero połączenie osteopatii, psychologii oraz dietetyki - jest w stanie dać długoterminowe efekty oraz pozwolić danemu człowiekowi na komfortowe życie.

Pamiętajmy o tym, że stres jest cichym mordercą. Choć mamy świadomość jego negatywnego wpływu na zdrowie, tak niestety najczęściej lekceważymy to, stawiając inne cele wyżej niż własne zdrowie. Nie róbmy tego, dbajmy o siebie.

Mam nadzieję, że niniejszy post okaże się przydatny i pozwoli Państwu zrozumieć złożoność czynników wpływających na nasz stan zdrowia - osteopata Tarnowskie Góry.

Masz z tym problem? Umów się na wizytę!

Skontaktuj się z nami